MCP4542T-104E/MF
MCP4542T-104E/MF
Micrel / Microchip Technology
Buy with confidence from
Suntronic.org
MCP4542T-104E/MF is warrantied and traceable.
MCP4542T-104E/MF
ManufacturerMicrel / Microchip Technology
DescriptionIC DGTL POT 100K 129TAPS 8-DFN
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Voltage - Supply 1.8 V ~ 5.5 V
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150 ppm/°C
Taper Linear
Supplier Device Package 8-DFN-EP (3x3)
Series -
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Resistance (Ohms) 100k
Packaging Original-Reel®
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Other Names MCP4542T-104E/MFDKR
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Taps 129
Number of Circuits 1
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Memory Type Non-Volatile
Manufacturer Standard Lead Time 25 Weeks
Interface I²C
Features Selectable Address
Detailed Description Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 129 Taps I²C Interface 8-DFN-EP (3x3)