MCP4142T-103E/MS
MCP4142T-103E/MS
Micrel / Microchip Technology
Buy with confidence from
Suntronic.org
MCP4142T-103E/MS is warrantied and traceable.
MCP4142T-103E/MS
ManufacturerMicrel / Microchip Technology
DescriptionIC DGTL SNGL 10K SPI 8MSOP
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Voltage - Supply 1.8 V ~ 5.5 V
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 150 ppm/°C
Taper Linear
Supplier Device Package 8-MSOP
Series WiperLock™
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 75
Resistance (Ohms) 10k
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Other Names MCP4142T-103E/MS-ND
MCP4142T-103E/MSTR
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Taps 129
Number of Circuits 1
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Memory Type Non-Volatile
Manufacturer Standard Lead Time 14 Weeks
Interface SPI
Features -
Detailed Description Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 129 Taps SPI Interface 8-MSOP