DS1267-100+
DS1267-100+
Maxim Integrated
Buy with confidence from
Suntronic.org
DS1267-100+ is warrantied and traceable.
DS1267-100+
ManufacturerMaxim Integrated
DescriptionIC DGTL POT 100K 2CH 14DIP
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Voltage - Supply 5V
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) 750 ppm/°C
Taper Linear
Supplier Device Package 14-PDIP
Series -
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 400
Resistance (Ohms) 100k
Packaging Tube
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Taps 256
Number of Circuits 2
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Memory Type Volatile
Interface Serial
Features Cascade Pin
Detailed Description Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps Serial Interface 14-PDIP