X9119TV14IZ-2.7T1
X9119TV14IZ-2.7T1
Intersil
Buy with confidence from
Suntronic.org
X9119TV14IZ-2.7T1 is warrantied and traceable.
X9119TV14IZ-2.7T1
ManufacturerIntersil
DescriptionIC POT DGTL 100K OHM 14-TSSOP
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Voltage - Supply 2.7 V ~ 5.5 V
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300 ppm/°C
Taper Linear
Supplier Device Package 14-TSSOP
Series XDCP™
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 150
Resistance (Ohms) 100k
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Other Names X9119TV14IZ-2.7T1TR
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Number of Taps 1024
Number of Circuits 1
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Memory Type Non-Volatile
Manufacturer Standard Lead Time 6 Weeks
Interface I²C
Features Selectable Address
Detailed Description Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 1024 Taps I²C Interface 14-TSSOP